Det kræver sit, når mange forskellige faggrupper skal opdateres på den nyeste viden og lovgivning og klædes på til at gå i samme retning. Oftest er medarbejdere i organisationer på velfærdsområdet spredt geografisk og over vagter fordelt på døgnets 24 timer. Med e-learning bliver ny viden let tilgængelig for alle - uanset hvor de arbejder, og hvornår de er på vagt.
Type2dialog har en lang tradition for at udvikle effektive læringsmetoder i samarbejde med eksperter. Vores e-learning - som vi kalder Digital HverdagsLæring - er ingen undtagelse: Her er alt teoretisk stof illustreret med borgercases, og en bred vifte af læringsmæssige virkemidler gør tests og indhold fængende og vedkommende. Derfor kan alle - også nyansatte og bogligt svage medarbejdere - nemt komme på omdrejningshøjde med deres kolleger.
Integreret i læringsmodulerne er også praksisøvelser, hvor deltagerne skal løse opgaver i deres daglige arbejde og inddrage borgere og kolleger - dermed kobles den tillærte viden direkte til deltagerens egen praksis.
Digital HverdagsLæring kan anvendes som led i et fagligt udviklingsforløb. E-learning